Powstaje biografia Romana Kołakowskiego

     O tworzeniu biografii Romana Kołakowskiego, poinformowała jego żona Agata Klimczak.

     Zaczynamy od biografii i wspomnień. W związku z tym jeżeli ktoś ma jakieś wspomnienia, anegdoty, ważne fakty z życia/ twórczości Romana bardzo proszę o wysłanie ich tutaj do mnie na priv (Agata Klimczak) lub mailowo na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Bardzo dziękuję za wszystkie wiadomości i informacje. Pomoże nam to w godny sposób uczcić jego pamięć. Na razie powstanie strona internetowa poświęcona Romkowi. Będziemy ją uzupełniać o nowe materiały. Później planujemy wydać książkę poświęconą Romkowi z jego tekstami, wierszami i wspomnieniami o nim.  26 I 2019 roku

     No i powstała już wstępna wersja strony pod tym adresem www.romankolakowski.pl/biografia/ Autorka biografii Magdalena Maria Jaroń, napisała na swoim profilu:

     W dniu Twojego pożegnania przyszło mi usiąść przed pustą kartką i zamknąć Twoje całe życie w kilku zdaniach. Chciałam zrezygnować z tego zadania, bo jak w prostych słowach i utartych frazesach uchwycić kogoś takiego?

Ale wiesz, co, Roman Kołakowski... Przypomniałam sobie nasze ostatnie spotkanie, kiedy dane nam było porozmawiać. Kiedy dywagowaliśmy jak polonista z polonistą. Kiedy wspólnie przypominaliśmy sobie nawzajem swoje własne początki - momenty, w których rozpaliła się w naszych sercach miłość do słowa. I wiara w jego siłę. Ponadczasowość. Nieśmiertelność. I poczucie odpowiedzialności za słowo.

I wiem, że do końca ta miłość w Tobie płonęła. Dlatego obiecuję Ci, że postaramy się tym słowem jak najpełniej ująć to wszystko, co udało Ci się stworzyć. Bo słowo jest słyszalne - ma siłę pokonywania barier i łączenia ludzi. Oboje o tym wiemy.

Agata Klimczak, dziękuję za zaufanie i powierzenie mi tego zadania. Na tyle, na ile moje słowo sprosta dziełom Romana, tyle będę o nim opowiadać.

Zaczynamy więc nowy rozdział - jestem przekonana, że byś tego chciał. Bo, jak sam śpiewałeś niegdyś w jednym ze swoich utworów: "Ruszaj się Bruno! Idziemy na piwo! Niechybnie brakuje tam nas... Bo od stania w miejscu niejeden już zginął!".

     Zapraszamy zatem do dzielenia się swoimi wspomnieniami o tym niezwykłym człowieku.

     Na koniec kilka wspomnień. W ostatniej poniedziałkowej audycji „Pod wielkim dachem nieba” Piotr Paweł Spottek przypomniał trzy piosenki Romana Kołakowskiego. Oto bezpośrednie linki do nich:

„Czekając na cud” piosenka Leonada Cohena w tłumaczeniu i wykonaniu Romana Kołakowskiego

„Ta noc wprawi nas w piękny trans” piosenka Leonarda Cohena, tłumaczenie Roman Kołakowski, wykonanie Bartek Abramowicz (Teatr Piosenki)

„Słynny niebieski prochowiec” piosenka Leonada Cohena w tłumaczeniu i wykonaniu Romana Kołakowskiego

W najbliższej audycji „Pod wielkim dachem nieba”, 4 lutego 2019 roku o godz. 20:00, Piotr Paweł Spottek wspomni Romana Kołakowskiego i Jego Teatr Piosenki. Oto link do wydarzenia na Facebooku najbliższego odcinka https://www.facebook.com/events/424248801449283/ . Pojawią się trzy utwory z tekstami Edwarda Stachury. Zapraszamy do słuchania i wspominania.

     Na koniec bardzo krótkie wspomnienie filmowe o Romanie Kołakowskim, zatytułowane „ROMAN”.

Krzysztof Wiśniewski

       Dziękujemy Rodzinie Edwarda Stachury za zgodę na wykorzystanie wizerunku i fragmentów twórczości Poety.

     Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania domu rodzinnego Edwarda Stachury

     TV Stachuriada to nasz kanał telewizyjny na You Tube. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania.

 ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

     Stachuriada.pl cały czas jest na etapie tworzenia (nie wiadomo, czy ten proces zostanie kiedykolwiek zakończony). Co więcej, w żadnym wypadku nie jest tworem zamkniętym na pomoc z zewnątrz, szerszą współpracę, czy drobne uwagi nie tylko od znawców tematu, bo każdy zainteresowany Edwardem Stachurą jest mile widziany. Chodzi przede wszystkim o to, by znalazło się tutaj jak najwięcej informacji, które chcielibyście tutaj widzieć, a także te, o których chcielibyście powiedzieć innym (począwszy od imprez, koncertów w waszej okolicy, skończywszy na własnych przemyśleniach, artykułach, sugestiach odnośnie technicznej strony Stachuriady). Nasze skromne grono redakcyjne z chęcią przyjmie nowych, stałych współpracowników. Zapraszamy również do udzielania się na  FORUM , albo do bezpośredniego kontaktu z nami poprzez KONTAKT e-mailowy.