Zmarł Wiesław Niesiobędzki przyjaciel Edwarda Stachury

     Dokładnie wczoraj dotarła do nas ta smutna wiadomość. Nie zdążyliśmy się jeszcze oswoić z faktem odejścia w styczniu tego roku Wacława Tkaczuka, a tu kolejna smutna wiadomość.

     Zdjęcie poety zamieszczone wyżej pochodzi ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Iławie. Oto bezpośredni link do zdjęcia https://www.facebook.com/420422851449986/photos/a.420422951449976.1073741826.420422851449986/1031565537002378/?type=3&theater 

     Postarałem się zebrać jak najwięcej informacji, które przypomniały by nam Wiesława Niesiobędzkiego. Na początek może najistotniejsze informacje związane z pochówkiem i pożegnaniem poety, które zostały zamieszczone na jego profilu na Facebooku:

„Wiesław Niesiobędzki po długiej i niemożliwie zażartej walce z rakiem zmarł dnia 2018-07-16 o godzinie 20:35 w domu, wśród rodziny.
Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się pożegnaniem 19 - tego dnia lipca o godzinie 13:00 w kaplicy na cmentarzu przy ulicy Piaskowej, zaś pochówek o godzinie 13:30.
Rodzinę, przyjaciół i znajomych zapraszamy na czuwanie które rozpocznie się w środę o godzinie 18:00 w tej samej kaplicy.
Będziemy wspominać naszego Męża, Ojca i Brata. 
Zapraszamy do wspólnego wspominania.”

     W jego nocie biograficznej, którą w całości można przeczytać klikając w ten link http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php/Wies%C5%82aw_Niesiob%C4%99dzki czytamy że:

„Urodził się 8 grudnia 1946 r. w Horyniu koło Iławy w rodzinie Stanisława i Franciszki z Klukowskich. Od 1949 roku mieszka w Iławie. (…) W swojej twórczości poetyckiej określanej jako osobna, treściwa, nieprzegadana, spoista w opisie poetyckim i świata otaczającego, często nawiązuje do postaci Edwarda Stachury. Z jego zainteresowań postacią barda powstały publikacje: Edward Stachura - Gwiazda Tańcząca (1984) oraz Potęsknię jeszcze trochę za Jeziorkiem. W 60. rocznicę urodzin E. Stachury (1996).”

     O jego odejściu na swoim profilu na Facebooku poinformował też Marek Gałązka:

„Zmarł Wiesiu Niesiobędzki w swojej Iławie nad Jeziorakiem. Dziękuję Ci Wiesiek za Twoją twórczość, za Twoją pierwszą w Polsce Bibliotekę im. Edwarda Stachury, za konkursy poezji, za piękne prywatne spotkania w Iławie, za Siemiany i rejsy po Jezioraku. Mam tylko nadzieję, "że nie odchodzisz w zaciasnych bucikach...", bo przecież już "dudni niebieska tancbuda". Cześć Wiesławny. Do zobaczyska. Serdecznie. Marek Gałązka”

     Wchodząc w ten link https://forum.jerzwald.pl/viewtopic.php?t=86 możemy przeczytać dwa bardzo ciekawe artykuły: pierwszy autorstwa Wiesława Niesiobęckiego „Potęsknię jeszcze trochę za Jeziorakiem”; drugi autorstwa Janusza Adermana „Stachura i pół etatu nad Jeziorakiem”.

     Wiesław Paszta, który współtworzył reportaże z udziałem Wiesława Niesiobędzkiego dla Radiowej Jedynki tak poinformował o jego odejściu na swoim profilu na Facebooku:

„W wielkim żalem przekazuję informację iż wczoraj zmarł mój Przyjaciel Wiesław Niesiobędzki (pseud.: Jerzy Krzywosąd), ur. w 1946 roku - poeta, prozaik, historyk i regionalista, bibliotekarz, archiwista, żeglarz. Bohater naszych radiowych reportaży o Stachurze „Szlakiem Błękitnej Nostalgii” i „Stachuriada”.Żegnamy Ciebie Wiesławie Ewa i Wiesław”

Oto linki do wspomnianych wyżej reportaży:

„Szlakiem Błękitnej Nostalgii” https://www.polskieradio.pl/80/4198/Artykul/1327176,Szlakiem-blekitnej-nostalgii

„Stachuriada” https://www.polskieradio.pl/80/1007/Artykul/1830144

     Miejska Biblioteka Publiczna w Iławie napisała na swoim profilu na Facebooku:

„Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy o śmierci naszego kolegi, dyrektora, bibliotekarza, historyka, poety i regionalisty Wiesława Niesiobędzkiego. 
Rodzinie i Najbliższym Wiesława składamy wyrazy głębokiego współczucia - pogrążeni w smutku - dyrekcja, bibliotekarze i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Iławie”

     Ja osobiście poznałem Wiesława Niesiobędzkiego pod koniec stycznia tego roku. Planowaliśmy rozmowę o jego twórczości opiewającej Edwarda Stachurę. Nie naciskałem przez wzgląd na chorobę z jaką zmagał się poeta. Dzisiaj pozostaje mi jedynie dołączyć się do kondolencji w imieniu swoim i Czytelników Stachuriady.

Krzysztof Wiśniewski

 

       Dziękujemy Rodzinie Edwarda Stachury za zgodę na wykorzystanie wizerunku i fragmentów twórczości Poety.

     Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania domu rodzinnego Edwarda Stachury

     TV Stachuriada to nasz kanał telewizyjny na You Tube. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania.

 ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

     Stachuriada.pl cały czas jest na etapie tworzenia (nie wiadomo, czy ten proces zostanie kiedykolwiek zakończony). Co więcej, w żadnym wypadku nie jest tworem zamkniętym na pomoc z zewnątrz, szerszą współpracę, czy drobne uwagi nie tylko od znawców tematu, bo każdy zainteresowany Edwardem Stachurą jest mile widziany. Chodzi przede wszystkim o to, by znalazło się tutaj jak najwięcej informacji, które chcielibyście tutaj widzieć, a także te, o których chcielibyście powiedzieć innym (począwszy od imprez, koncertów w waszej okolicy, skończywszy na własnych przemyśleniach, artykułach, sugestiach odnośnie technicznej strony Stachuriady). Nasze skromne grono redakcyjne z chęcią przyjmie nowych, stałych współpracowników. Zapraszamy również do udzielania się na  FORUM , albo do bezpośredniego kontaktu z nami poprzez KONTAKT e-mailowy.