Zmarł wielki krytyk i poeta Wacław Tkaczuk

     Program Drugi Polskiego Radia poinformował na swojej stronie, iż 5 stycznia 2018 roku zmarł Wacław Tkaczuk.

    Miał 76 lat. Był cenionym krytykiem i znawcą poezji polskiej. Znany w szczególności ze swojej autorskiej audycji Wiersze z gazet i czasopism, których sam osobiście wyczekiwałem, nagrywałem i wielokrotnie odsłuchiwałem Wacław Tkaczuk w Sopocie 2011 . Jako poeta  osobiście wydał zaledwie trzy tomy poezji: Skrzydło liścia (1970); Co z ognia – co z wody (1977); Na więcej, na przepadłe (2013). Jest też autorem wyboru poezji Prośba do Matki Boskiej. Antologia polskiej poezji maryjnej (1991). Wacław Tkaczuk  o czytaniu innych wierszy wobec własnej twórczości.

    Twórca wielu scenariuszy do słuchowisk Teatru Polskiego Radia i tu warto wymienić wszystkim wielbicielom Edwarda Stachury słuchowisko z okazji 70. rocznicy urodzin Stachury, przypadającej 18 sierpnia. Adaptacja Wacława Tkaczuka. Autor: Edward Stachura Reżyseria: Dobrosława Bałazy Realizacja: Tomasz Perkowski Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski Obsada: Marcin Przybylski (On) Anna Dereszowska (Ona)

Pokocham ją siłą woli

     Kolejna znana rzecz

Czwartki poetyckie – Życiopisanie Edwarda Stachury cz.1
Czwartki poetyckie – Życiopisanie Edwarda Stachury cz.2
Czwartki poetyckie – Życiopisanie Edwarda Stachury cz.3

    Sam też miałem przyjemność spotkać i poznać Wacława Tkaczuka w Klubie Księgarza 4 lutego 2015 roku w którym odbywało się nagrywane przeze mnie spotkanie z Marianem Buchowskim autorem „Butów Ikara”. Oto co św. pamięci Wacław Tkaczuk mówił o książce największego biografa Edwarda Stachury:

Spotkanie z Marianem Buchowskim w Klubie Księgarza 04 II 2015 roku

    Na stronie Polskiego Radia można posłuchać, co o sobie mówił w 2012 roku i jak w tym dniu kiedy umarł, jest wspominany przez najbliższych przyjaciół. W 26:40 minucie materiału zatytułowanego Wacław Tkaczuk o sobie (Dwójka, 2012 rok) , wspomina swoją przyjaźń z Edwardem Stachurą. Polska literatura i radio straciły ważnego człowieka. Niech spoczywa w pokoju wiecznym.

Krzysztof Wiśniewski

       Dziękujemy Rodzinie Edwarda Stachury za zgodę na wykorzystanie wizerunku i fragmentów twórczości Poety.

     Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania domu rodzinnego Edwarda Stachury

     TV Stachuriada to nasz kanał telewizyjny na You Tube. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania.

 ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

     Stachuriada.pl cały czas jest na etapie tworzenia (nie wiadomo, czy ten proces zostanie kiedykolwiek zakończony). Co więcej, w żadnym wypadku nie jest tworem zamkniętym na pomoc z zewnątrz, szerszą współpracę, czy drobne uwagi nie tylko od znawców tematu, bo każdy zainteresowany Edwardem Stachurą jest mile widziany. Chodzi przede wszystkim o to, by znalazło się tutaj jak najwięcej informacji, które chcielibyście tutaj widzieć, a także te, o których chcielibyście powiedzieć innym (począwszy od imprez, koncertów w waszej okolicy, skończywszy na własnych przemyśleniach, artykułach, sugestiach odnośnie technicznej strony Stachuriady). Nasze skromne grono redakcyjne z chęcią przyjmie nowych, stałych współpracowników. Zapraszamy również do udzielania się na  FORUM , albo do bezpośredniego kontaktu z nami poprzez KONTAKT e-mailowy.