O jubileuszu Edwarda Stachury w Lidzbarku Warmińskim

     30 listopada Oranżeria Kulturalna w Lidzbarku Warmińskim zorganizowała w ramach salonu poetyckiego spotkanie z twórczością Edwarda Stachury. Oto relacje z tego wydarzenia.

Relacja Miejskiej Biblioteki Pedagogicznej w Lidzbarku Warmiński – Oranżeria Kultury

    Nazywany był polskim Włodzimierzem Wysockim, zbuntowanym trubadurem, uśmiechniętym Dostojewskim. Gdyby pozostał przy życiu, miałby obecnie 80 lat. Ale żył zdecydowanie za krótko, za to ostro, z piętnem tragizmu. Szaleństwo uwolnione chorobą skierowało go najpierw na tory pod Łowiczem, potem ku ostatecznemu rozwiązaniu i abdykacji z życia. Tu, niestety, był konsekwentny. 

     80 rocznica urodzin barda minionej epoki minęła 18 sierpnia. Na terenie Aleksandrowa Kujawskiego, miasta dorastania Stachury, obchodzono Rok jego imienia.

     Czy był pisarzem jakich wielu, czy ewenementem na skalę polskiej literatury?

     Nie pozostawia żadnych wątpliwości fakt, że twórczość Stachury odcisnęła wyraźny ślad w świadomości literackiej kilku pokoleń Polaków.

     Dziś jego utwory są wykonywane m.in. przez grupę Stare Dobre Małżeństwo, Jacka Różańskiego, Jana Kondraka, Marka Gałązkę, Hey, Jacka Wojciechowskiego, Annę Chodakowską, czy formację Babu Król.

     30 listopada odbył się w Oranżerii Kultury Salon Literacki poświęcony twórczości Edwarda Stachury.

    Jego słowo zabrzmiało niekiedy w bardzo różnej od siebie interpretacji. Wysłuchaliśmy  wykonań zarówno słownych, jak i muzycznych.  Po „słowie” o bohaterze wieczoru popłynęły „stachurowe” wiersze, fragmenty prozy i piosenki. Na sali znajdowały się osoby, dla których pisarz był idolem ich młodości, osoby bardzo krytycznie nastawione do jego dokonań twórczych oraz osoby zupełnie nieznające jego twórczości.

    Miłym zaskoczeniem był występ Pawła Oleszczuka, uhonorowanego wieloma nagrodami na różnych festiwalach piosenki autorskiej. Paweł z towarzyszeniem gitary i harmonijki ustnej wykonał kilka utworów Stachury, w tym jeden do muzyki własnej -  „Dookoła mgła” oraz podzielił się z uczestnikami swoją szeroką wiedzą o nim.

     A na zakończenie wszyscy uczestnicy włączyli się, każdy w swoim stylu, do wspólnego śpiewania najbardziej znanych piosenek, jak  „Życie to nie teatr”,  „Z nim będziesz szczęśliwsza”, „Ruszaj się, Bruno ...”.

     Link do artykułu na stronie biblioteki: http://www.oranzeria.lidzbarkw.pl/stachura_relacja.html

Relacja Pawła Oleszczuka (Apolinarego POlka) w dwóch swobodnych wypowiedziach

    W skrócie: bardzo miła atmosfera. Był "List do pozostałych", parę słów o Stachurze z ust bardzo kompetentnej pani bibliotekarki, wyrecytowano i zaśpiewano kilka lub nawet kilkanaście piosenek, tylko 3 wiersze, duży fragment opowiadania, parę fragmentów "Wszystko jest poezja". Każdy mógł opowiedzieć o swoich doświadczeniach ze Stachurą i własnym zdaniu na temat jego twórczości, z czego zresztą skwapliwie korzystano. Ogólnie było bardzo piosenkowo, więc zabrawszy głos, zwróciłem uwagę na to, że to w wierszach i prozie zawiera się główna myśl Stachury. I w kilku zaledwie piosenkach pobrzmiewa. Niemniej impreza bardzo udana i świetnie przygotowana. (Email z 01 XII 2017 roku)

    Piękna impreza poświęcona Stachurze miała miejsce wczoraj w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim. Tamtejszy Salon Literacki przypomina co pewien czas również innych twórców. Warto odwiedzić piękne wnętrza Oranżerii i wpaść na spotkanie: https://www.facebook.com/Oran%C5%BCeria-Kultury-w-Lidzbark…/ (Fanpage Apolinarego Polka 01 XII 2017 roku)

Zdjęcia na spotkaniu wykonywała Izabela Treutle i znajdziecie je tutaj

Krzysztof Wiśniewski

 

       Dziękujemy Rodzinie Edwarda Stachury za zgodę na wykorzystanie wizerunku i fragmentów twórczości Poety.

     Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania domu rodzinnego Edwarda Stachury

     TV Stachuriada to nasz kanał telewizyjny na You Tube. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania.

 ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

     Stachuriada.pl cały czas jest na etapie tworzenia (nie wiadomo, czy ten proces zostanie kiedykolwiek zakończony). Co więcej, w żadnym wypadku nie jest tworem zamkniętym na pomoc z zewnątrz, szerszą współpracę, czy drobne uwagi nie tylko od znawców tematu, bo każdy zainteresowany Edwardem Stachurą jest mile widziany. Chodzi przede wszystkim o to, by znalazło się tutaj jak najwięcej informacji, które chcielibyście tutaj widzieć, a także te, o których chcielibyście powiedzieć innym (począwszy od imprez, koncertów w waszej okolicy, skończywszy na własnych przemyśleniach, artykułach, sugestiach odnośnie technicznej strony Stachuriady). Nasze skromne grono redakcyjne z chęcią przyjmie nowych, stałych współpracowników. Zapraszamy również do udzielania się na  FORUM , albo do bezpośredniego kontaktu z nami poprzez KONTAKT e-mailowy.