Mateusza Nocka refleksje po Wielkim testamencie

     Stachura łączy... i mam tu na myśli rzecz banalną, pierwiastek ludzki, który dzięki Stachurze pozwala się zobaczyć i namacalnie odczuć.

     Gdyby powstał festiwal jakiegokolwiek innego poety, moim zdaniem mógłby się odbywać wśród szarzyzny różnych miast. To też byłoby dobre. Również połączyłby ludzi, nas. Ale, nie oscylowałby wokół tego klimatu, który gwarantuje nam legenda Steda, który nie tylko miastowy był, ale przede wszystkim szosowy, ścieżkowy. 
     Jego słowo to modlitwa. My zaś przybywając do Wilczej Jamy w Bieszczadach modliliśmy się podwójnie śpiewając jego poezję i prozę. Tworzyliśmy własne interpretacje do tekstów, do których muzykę skomponował Pan Roman Kołakowski pełniący również funkcję reżysera oraz kierownika artystycznego. Utwory zaaranżował zespół składający się z świetnych muzyków pod okiem i uchem Pana Adama Skrzypka. Wokalnie pomagała nam Pani Magdalena Śniadecka, która wkładała naprawdę mnóstwo sił, aby nasze głosy się po prostu zaprzyjaźniły i współbrzmiały. Ogrom sił wkładał w ten projekt tabun osób, których nie sposób wymienić, bo w zasadzie oni stoją z tyłu i robią wszystko, abyśmy my mogli z przewałkowaną już zdrową pracą stać z przodu i przekazać Wam prawdę i piękno ze sceny. 
     Dlatego z całego serca dziękuję absolutnie wszystkim, bo to jest rzeczywiście i prawdziwie tak, że jeśli zabraknie nagle wkładu jednego człowieka w dane przedsięwzięcie, wówczas może nie wszystko się sypie, ale jest bardzo zachwiane i trzeba używać innych przeróżnych sposobów, aby to , co wcześniej się wspólnie dokonało, nie zostało zniekształcone. 

     Warsztaty, w których nie chodzi tylko o samo doświadczenie i pokrewne z tym związane wartości, ale przede wszystkim dla nas uczestników o poznanie siebie, swoich możliwości, myśli na przeróżniaste tematy. Naprawdę, nie był to czas odwalonej pracy, ale czas intensywnego skupienia, współtrwania przy rzeczach, które iście kochamy. Czas nauki od siebie nawzajem. Otarcia się z każdym o jego sposób bycia na próbach i poza nimi, muśnięcia się o czyjąś wrażliwość i emocje wynikłe z tego jak wspólnie doskonaliliśmy się  o jakiś poziom wzwyż. Na pewno każdy festiwal Stachury był wyjątkowy, nie chcę żadnego porównywać, niemniej wiem, że nasz był równie piękny i stał się już dla nas samych legendarnym, nie dlatego, że wszystko poszło dobrze, ale dlatego, że każdy z nas znalazł do siebie choćby krztę uwielbienia za coś, czym pałał z uśmiechem na warsztatach. Staliśmy się kolejną VI Stachurową rodziną i VI pokoleniem Stachurowych dzieci Pana Romana Kołakowskiego.  

     Jeżeli chodzi o przebieg wydarzeń, nie chciałbym zdradzać wszystkiego, gdyż uważam, że to, co działo się w Wilczej Jamie oraz dalej, niechaj tam zostanie. Nam pozostają przepiękne wspomnienia, mądrości które rodziły się z rozmów oraz nagrania, zdjęcia i kontakty, którymi raczyliśmy się powymieniać, aby wspólnie być może w niedalekiej przyszłości coś stworzyć. 

     Po finale, a zarazem Wielkim Testamencie Stachury, każdy z nas niestety musiał udać się w swoje strony, opuszczając Toruń w godzinach ranno-popołudniowych. Jednak wiele niuansów, będzie się po tym pojawiało, jak choćby ot, taki mój skromny wywód, co działo się! W przeddzień wyjazdu, gdzie jeszcze nie dość nam było muzyki i śpiewaliśmy po ukończonym spektaklu, pozwolę sobie przytoczyć słowa, którymi obdarował nas Mistrz Kołakowski: „właśnie to są i tak wyglądają chwile, dla których warto żyć”.

Mateusz Nocek

     Mateusz Nocek - autor tekstów, wokalista, kompozytor, a także poeta i prozaik. Wykonawca piosenki tekstów poetyckich i form prozatorskich. Autor ponad pięciuset utworów w tym kompozycji do poezji polskiej i zagranicznej. Debiutował tomikiem poezji pt. Piosenki Na Przetrwanie (2014). W 2015 roku ukazały się dwa kolejne tomiki poezji pt. Gitara Za Dziewczynę i Stadium Wilka. Rok 2017 zaowocował wydaniem ballad pt. Wieszcz Rzeczy Znanej i debiutanckiej płyty pt. Nędza.

 

       Dziękujemy Rodzinie Edwarda Stachury za zgodę na wykorzystanie wizerunku i fragmentów twórczości Poety.

     Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania domu rodzinnego Edwarda Stachury

     TV Stachuriada to nasz kanał telewizyjny na You Tube. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania.

 ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

     Stachuriada.pl cały czas jest na etapie tworzenia (nie wiadomo, czy ten proces zostanie kiedykolwiek zakończony). Co więcej, w żadnym wypadku nie jest tworem zamkniętym na pomoc z zewnątrz, szerszą współpracę, czy drobne uwagi nie tylko od znawców tematu, bo każdy zainteresowany Edwardem Stachurą jest mile widziany. Chodzi przede wszystkim o to, by znalazło się tutaj jak najwięcej informacji, które chcielibyście tutaj widzieć, a także te, o których chcielibyście powiedzieć innym (począwszy od imprez, koncertów w waszej okolicy, skończywszy na własnych przemyśleniach, artykułach, sugestiach odnośnie technicznej strony Stachuriady). Nasze skromne grono redakcyjne z chęcią przyjmie nowych, stałych współpracowników. Zapraszamy również do udzielania się na  FORUM , albo do bezpośredniego kontaktu z nami poprzez KONTAKT e-mailowy.