Stare Dobre Małżeństwo. Cóż, nie będę ukrywać, że to jeden z moich ulubionych zespołów, więc na wstępie ostrzegam, że krytyki będzie mało, jeżeli nie wcale. Ale przejdźmy do rzeczy. Grupa ta związana jest głęboko z twórczością Stachury, posługuje się jego tekstami od samego niemalże początku. Zresztą do dzisiaj niektórym SDM kojarzy się tylko i wyłącznie z utworami poety, choć jego teksty to "zaledwie" 1/3 twórczości zespołu. Sam zresztą Krzysztof Myszkowski, wokalista zespołu opowiada o niezwykłym wpływie wierszy Stachury na jego muzykę: Miałem w sobie żyłkę rockandrollowca bardziej, niż barda refleksyjngo. Dopiero kiedy zetknąłem się z twórczością Stachury, z jego wierszami i piosenkami - coś się we mnie wyzwoliło, jakaś siła twórcza. [...] Gosia Cymers, wówczas studentka filologii skandynawskiej, podarowała mi tomik Steda 'Dużo Ognia'. I te wiersze poraziły mnie.
Chyba każdy z nas, zafascynowany Stachurą człowiek, podobnie odbiera jego najdrobniejsze słowo, ale najczęściej głębokość przeżyć zachowuje dla siebie. Z Myszkowskim było inaczej - postanowił śpiewać, przekazać światu choć odrobinę doznań i refleksji, do jakich skłania poezja Steda. I niewątpliwie, udało mu się - założył zespół, który pozbawiony promocji niemal całkowicie wciąż jest jednym z najbardziej lubianych wykonawców ballady poetyckiej na polskiej scenie. Kochają ich wszyscy - od nieco wrażliwszych nastolatków (głównie płci żeńskiej) ,do pokoleń ich rodziców, a nawet dziadków - zarówno zwykli ludzie nie mający ze światkiem muzycznym nic wspólnego ,jak i legendarne postacie większości festiwali. Sam Wojtek Jarociński o Starym Dobrym Małżeństwie mówi: Ja jednak odbieram SDM poprzez Stachurę, bo Stachura był dla mnie wielkim mistrzem, byłem mocno zafascynowany jego pisaniem. Przeczytałem wszystko, co stworzył. Przekaz wierszy Stachury przez SDM jest wiarygodny, fajny i odpowiedni, z wyczuciem formy. Oni to najlepiej robią.
Zachęcam więc do sięgnięcia po aranżacje zespołu do utworów Stachury, być może tak jak Wojtek Jarociński, jak setki ludzi przychodzących na koncerty i większość w ogóle osób, które ze Starym Dobrym Małżeństwem miały do czynienia, stwierdzicie "Oni to najlepiej robią " .

Zuza
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Więcej w tej kategorii:

       Dziękujemy Rodzinie Edwarda Stachury za zgodę na wykorzystanie wizerunku i fragmentów twórczości Poety.

     Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania domu rodzinnego Edwarda Stachury

     TV Stachuriada to nasz kanał telewizyjny na You Tube. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania.

 ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

     Stachuriada.pl cały czas jest na etapie tworzenia (nie wiadomo, czy ten proces zostanie kiedykolwiek zakończony). Co więcej, w żadnym wypadku nie jest tworem zamkniętym na pomoc z zewnątrz, szerszą współpracę, czy drobne uwagi nie tylko od znawców tematu, bo każdy zainteresowany Edwardem Stachurą jest mile widziany. Chodzi przede wszystkim o to, by znalazło się tutaj jak najwięcej informacji, które chcielibyście tutaj widzieć, a także te, o których chcielibyście powiedzieć innym (począwszy od imprez, koncertów w waszej okolicy, skończywszy na własnych przemyśleniach, artykułach, sugestiach odnośnie technicznej strony Stachuriady). Nasze skromne grono redakcyjne z chęcią przyjmie nowych, stałych współpracowników. Zapraszamy również do udzielania się na  FORUM , albo do bezpośredniego kontaktu z nami poprzez KONTAKT e-mailowy.