Rocznicowy czwartek poetycki w PoemaCafe

3

W czwartek 19 marca w poznańskiej kawiarni artystycznej PoemaCafe w ramach Salonu Poetyckiego im. Witka Różańskiego, zaprezentowano fragmenty „Triady dla Iwony” Jerzego Szatkowskiego, nieobecnego z powodów zdrowotnych. Kawiarnia była wypełniona po brzegi tak, że nawet w trakcie spotkania dostawiano krzesła. Prowadzili je przyjaciele poety: Dariusz Tomasz Lebioda, Marek Słomiak, Tadeusz Żukowski i Kalina Izabela Zioła, którzy bardzo żywo omawiali jego  twórczość. Ciepłe słowa  na temat prezentowanych wersetów popłynęły z ust Jerzego Grupińskiego i Ewy Najder. Promowana książka wydana w grudniu 2014 roku w Wydawnictwie Biblioteka „Tematu” miała swoje wcześniejsze wydanie w „Okolicy Poetów” w 2007 roku.

4

Książki poety cieszyły się dużym zainteresowaniem, a do zdobycia były również: „To tak nieprawdopodobne, że aż prawdziwe” (2010), „Tryptyk” (2011) i „Epistoły” (2012).  Dodatkowym rarytasem była „Jasna kreska”  (2013) z rysunkami Wincentego Różańskiego, które leżały długo skrywane w archiwum Jerzego Szatkowskiego. Niektóre z nich można było zobaczyć w tomiku patrona salonu w 1998 roku „Ratujcie serca nasze”, który wyszedł ponoć też z pomocą bohatera wieczoru. Przy okazji pozwolę sobie przypomnieć iż na XXXVII Listopadzie Poetyckim Jerzy Szatkowski odznaczony został Złotą Książką Wincentego „Witka” Różańskiego.

Na wniosek Jerzego Szatkowskiego podczas spotkania zostały wręczone dwie nagrody IANICIUS - Nagrody Literackie im. Klemensa Janickiego. Otrzymali je Tadeusz Żukowski i Kalina Izabela Zioła za literackie i humanistyczne treści bogatej twórczości literackiej. Nagrody wręczyli laureatom Przewodniczący Kapituły Nagrody Dariusz Tomasz Lebioda, Prezes Bydgosko-Toruńskiego Oddziału ZLP oraz członkowie Kapituły Nagrody, Ares Chadzinikolau, Prezes Poznańskiego Oddziału ZLP i Jerzy Grupiński, członek Zarządu Poznańskiego Oddziału SPP.

Po spotkaniu, kiedy w kawiarni jeszcze wrzało, przeprowadziłem bardzo ciekawy wywiad z Tadeuszem Żukowskim i właścicielką lokalu Agatą Amelią Wawrzyniak. Całe spotkanie i obie rozmowy już niebawem będzie można ujrzeć na stronach naszego portalu, a tym czasem zapraszam do lektury recenzji książki „Triada dla Iwony”, której autorką jest Kalina Izabela Zioła. Znalazła się ona w drugim wydaniu książki i nosi znamienny tytuł „Kwiaty dla jedynej”. Zanim jednak pojawi się relacja video ze spotkania zapraszam do galerii gdzie można zobaczyć kilka ciekawych zdjęć ze  spotkania.

Krzysztof Wiśniewski
powrót na górę

W ramach Stachuriady polecamy szczególnie:

bruno

belon

harasymowicz

Dziękujemy Rodzinie Edwarda Stachury za zgodę na wykorzystanie wizerunku i fragmentów twórczości Poety

droga1m