TVP3 Bydgoszcz o festiwalu STACHURA 2017

     W krótkim reportażu filmowym, uczestnicy festiwalu STACHURIA 2017 – Wielki testament, opowiadają o jego kulisach i koncercie finałowym.

     Całość można obejrzeć tutaj, a zapis tekstowy filmu przygotowała Natalia Kurowska, który zamieszczamy niżej:

     POEZJA EDWARDA STACHURY WCIĄŻ INSPIRUJE WOKALISTÓW

     Publikacja: 28 listopada 2017, 21:53 Autor: Natalia Kurowska

    Przekonują o tym uczestnicy warsztatów muzycznych poświęconych Edwardowi Stachurze, pochodzącemu z naszego regionu. Rezultatem spotkań zorganizowanych w Bieszczadach jest cykl koncertów pt. "Wielki Testament". Finał festiwalu zorganizowano w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu.

   - Najważniejszą rzeczą w muzyce jest to, żeby być prawdziwym ze sceny i to co odróżnia amatora od profesjonalisty jest to, że jest kontakt z publicznością i jest autentyczny, prawdziwy przekaz. To jest to, co próbujemy osiągnąć wszyscy jako muzycy - przyznaje Błażej Karczmarczyk, uczestnik warsztatów reporter TVP3 Bydgoszcz. 

   - To było kilka dni wspólnej pracy kiedy byliśmy non stop razem, siedzieliśmy w Wilczej Jamie, w Smolniku, z pięknym widokiem na Bieszczady, przy cudownej pogodzie, ognisku na kominku - opowiada Adrianna Maja Kućmierz, uczestniczka warsztatów. 

   - Starałam się dużo rozmawiać z moimi kolegami, których prosiłam o tłumaczenie tekstów, ale wiem, że tłumaczenie poezji jest bardzo trudne - wyznaje Ruso' Sala, uczestniczka warsztatów. 

   - Edward Stachura był związany z Toruniem, z województwem kujawsko-pomorskim. Urodził się w Aleksandrowie Kujawskim. I to jest jego miejsce: tu chodził do szkoły, tutaj nad Wisłą spotykał się z Ryszardem Milczewskim i innymi artystami. W związku z tym to jest jedno z najpiękniejszych miejsc do uprawiania jego poezji - mówi Roman Kołakowski, kompozytor, koordynator warsztatów.

https://bydgoszcz.tvp.pl/35005968/poezja-edwarda-stachury-wciaz-inspiruje-wokalistow

 

       Dziękujemy Rodzinie Edwarda Stachury za zgodę na wykorzystanie wizerunku i fragmentów twórczości Poety.

     Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania domu rodzinnego Edwarda Stachury

     TV Stachuriada to nasz kanał telewizyjny na You Tube. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania.

 ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

     Stachuriada.pl cały czas jest na etapie tworzenia (nie wiadomo, czy ten proces zostanie kiedykolwiek zakończony). Co więcej, w żadnym wypadku nie jest tworem zamkniętym na pomoc z zewnątrz, szerszą współpracę, czy drobne uwagi nie tylko od znawców tematu, bo każdy zainteresowany Edwardem Stachurą jest mile widziany. Chodzi przede wszystkim o to, by znalazło się tutaj jak najwięcej informacji, które chcielibyście tutaj widzieć, a także te, o których chcielibyście powiedzieć innym (począwszy od imprez, koncertów w waszej okolicy, skończywszy na własnych przemyśleniach, artykułach, sugestiach odnośnie technicznej strony Stachuriady). Nasze skromne grono redakcyjne z chęcią przyjmie nowych, stałych współpracowników. Zapraszamy również do udzielania się na  FORUM , albo do bezpośredniego kontaktu z nami poprzez KONTAKT e-mailowy.