Rok Edwarda Stachury w Aleksandrowie Kujawskim - prośba o podzielenie się wspomnieniami

Zbliżająca się rocznica urodzin Edwarda Stachury to również zapowiedź obchdów w jego rodzinnych stronach: Aleksandrowie Kujawskim. Poniżej załączamy Wam informację o wydarzeniu od Organizatorów obchodów.

Rok 2017 - „Rokiem Edwarda Stachury na terenie Miasta Aleksandrowa Kujawskiego”

W związku z przypadającą w 2017 roku 80. rocznicą urodzin Edwarda Stachury – poety, prozaika i pieśniarza związanego z naszym regionem, Rada Miejska w celu uczczenia pamięci artysty ustanowiła „Rok Edwarda Stachury na terenie Miasta Aleksandrowa Kujawskiego”.
Edward Stachura przyszedł na świat we francuskim Pont-de-Cheruy w rodzinie polskich emigrantów. W 1948 roku, jak sam pisał: „rodzice doszli do wniosku, że należy opuścić słodką Francję i powrócić do jeszcze słodszej Polski”. Stachurowie osiedli się w Łazieńcu. To właśnie w Aleksandrowie Kujawskim artysta ukończył szkołę podstawową, a z dworca kolejowego wyruszał na swoje liczne „włóczęgi”.
Postać Edwarda Stachury przez lata obrosła legendą. Nieodłączna gitara, chlebak, znoszone buty i kurtka douglasówka, a przede wszystkim buntowniczy charakter, niedający się zamknąć w sztywnych ramach społecznych konwenansów sprawiły, że poeta stał się idolem wielu pokoleń młodych ludzi poszukujących swojego miejsca w świecie.
By uhonorować artystę, który utrwalił w swoich dziełach obraz Kujaw, a w szczególności naszego regionu, w 1997 roku Rada Miejska nadała Stachurze tytuł „Zasłużonego dla Miasta Aleksandrowa Kujawskiego”. W tym roku w związku z obchodami „Roku Edwarda Stachury na terenie Miasta Aleksandrowa Kujawskiego” Burmistrz Miasta powołał Komitet Organizacyjny, który przygotowuje szereg działań związanych z uczczeniem pamięci o Edwardzie Stachurze. Przyświecać będzie nam idea nowatorskiego odczytania postaci. W ramach przedsięwzięcia zorganizowane zostaną m.in. koncerty, konkursy i wystawy. Szczegółowy harmonogram podamy wkrótce.
W tym miejscu zwracamy się do sympatyków poety, jego znajomych z uprzejmą prośbą o podzielenie się swoimi wspomnieniami, anegdotami i wszelkiego rodzaju pamiątkami związanymi z Edwardem Stachurą i jego powiązaniami z Aleksandrowem Kujawskim. Prosimy o kontakt z Wydziałem Promocji, Kultury i Sportu (pokój 109), tel. (54) 282 68 30, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Komitet Organizacyjny Obchodów

       Dziękujemy Rodzinie Edwarda Stachury za zgodę na wykorzystanie wizerunku i fragmentów twórczości Poety.

     Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania domu rodzinnego Edwarda Stachury

     TV Stachuriada to nasz kanał telewizyjny na You Tube. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania.

 ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

     Stachuriada.pl cały czas jest na etapie tworzenia (nie wiadomo, czy ten proces zostanie kiedykolwiek zakończony). Co więcej, w żadnym wypadku nie jest tworem zamkniętym na pomoc z zewnątrz, szerszą współpracę, czy drobne uwagi nie tylko od znawców tematu, bo każdy zainteresowany Edwardem Stachurą jest mile widziany. Chodzi przede wszystkim o to, by znalazło się tutaj jak najwięcej informacji, które chcielibyście tutaj widzieć, a także te, o których chcielibyście powiedzieć innym (począwszy od imprez, koncertów w waszej okolicy, skończywszy na własnych przemyśleniach, artykułach, sugestiach odnośnie technicznej strony Stachuriady). Nasze skromne grono redakcyjne z chęcią przyjmie nowych, stałych współpracowników. Zapraszamy również do udzielania się na  FORUM , albo do bezpośredniego kontaktu z nami poprzez KONTAKT e-mailowy.