Spotkanie z twórczością Jerzego Szatkowskiego

poema-cafeW czwartek 19 marca o godzinie 18.30 w poznańskiej kawiarni artystycznej PoemaCafe, ulica Langiewicza 2, odbędzie się w ramach Salonu Poetyckiego im. Wincentego „Witka” Różańskiego spotkanie z twórczością Jerzego Szatkowskiego. Promowana będzie wydana w grudniu 2014 roku w Wydawnictwie Biblioteka „Tematu” książka Szatkowskiego pod tytułem „Triada dla Iwony”. To drugie wydanie tego poematu, pierwsze „Okolica Poetów” wydała w 2007 roku. O „Triadzie dla Iwony” i twórczości Jerzego Szatkowskiego mówić będą poeci i krytycy, którzy recenzowali poprzednie wydanie: Dariusz Tomasz Lebioda, Marek Słomiak, Kalina Izabela Zioła i Tadeusz Żukowski. Całość prowadzić będą: Tadeusz Żukowski i Marek Słomiak.

Właścicielka PoemaCafe, Agata Amelia Wawrzyniak, poetka, aktorka kabaretowa i tancerka, wspomina: „Dodam tylko, że będzie to jubileuszowe spotkanie Salonu Poetyckiego im. Wincentego Różańskiego w Poema Cafe. Dokładnie dzień później minie rok od otwarcia Salonu. Tym bardziej serdecznie zapraszamy.”. To prawda, gdyż w salonie można było spotkać się nie tylko z twórczością autorów żyjących ale też tych, których już nie ma wśród nas. Pozwolę sobie przypomnieć te spotkania, które śledzę od samego początku z wielkim zainteresowaniem:

 

1. 20 III 2014 r. – poezja Wincentego „Witka” Różańskiego patrona Salonu,

2. 27 III 2014 r. – poeta i reżyser Jan Kasper,

3. 10 IV 2014 r. – poeta Jerzy Zimny,

4. 07 V 2014 r. – poeta Dariusz Tomasz Lebioda,

5. 29 V 2014 r. – poetka Edyta Kulczak i poezja zmarłego w styczniu 2014 r. Tadeusza Stirmera,

6. 26 VI 2014 r. – antologia poezji polskiej poświęcona Janowi Pawłowi II, a wydana w Paryżu, goście Teresa Tomsia, Roman Bąk, Wojciech Gawłowski,

7. 18 IX 2014 r. – poezja Andrzeja Babińskiego – 30 rocznica śmierci Poety,

8. 02 X 2014 r. – spotkanie z kreatorką mody Jolą Załęcką pt. „Poetyka mody. Wyspy możliwe i nie…”,

9. 27 XI 2014 r. – poeta Marek Słomiak,

10. 15 I 2015 r. – poetka Elżbieta Tylenda,

11. 12 II 2015 r. – poetą, redaktor, wydawca Roman Bąk – wydawca drugiego wyboru poezji Wincentego Różańskiego „Wędrujemy do Szeol”,

 

szatkowski-prawdoslownyNajbliższe zaplanowane spotkania:

12. 19 III 2015 r. – z twórczością Jerzego Szatkowskiego, który z powodów zdrowotnych nie będzie obecny na spotkaniu – Pierwsze urodziny Salonu poetyckiego im. Wincentego Różańskiego,

13. 26 III 2015 r. – z poetką i malarką Elżbietą Wasyłyk.

Wszystkie spotkania z właścicielką prowadzi od roku wspaniały poeta, dokumentalista, eseista i redaktor Tadeusz Żukowski. Zrealizował trzydzieści sześć filmów dokumentalnych. Jednym z nich był film o twórczości Wincentego Różańskiego z 2003 roku, pt. „Będziemy piękniejsi”, który jak na razie jest jedynym filmem dokumentującym życie poety.

Ze strony PoemaCafe dowiadujemy się, że jest to kameralna kawiarnia i klub literacki jednocześnie gdzie domowa atmosfera przeplata się z zapachem poezji, malarstwa i muzyki. Wiersze zdobią ściany, a nuty fruwają w powietrzu. To urocze miejsce, będące przyjacielem ciała i ducha, zaprasza na aromatyczną kawę Vergnano w wielu odsłonach i wiele rodzajów wysokiej jakości herbat, domowe desery i przekąski. Istnieje możliwość rezerwacji stolika, wynajmu sali, organizacji imprez okolicznościowych. Organizowane są tam spotkania ludzi pióra, klawiatury, gitary, pędzla i rylca. PoemaCafe gościła już m.in.: dr Lecha Konopińskiego, Ryszarda Daneckiego, grecką poetkę Mariję Mistrioti, Wiesławę Urszulę Kurek, Katarzynę Klebbę, Jerzego Grupińskiego, Wincentego Różańskiego, Witka Łukaszewskiego, Wojtka Hoffmanna, niemieckiego malarza Jacquesa Gassmanna i wielu, wielu innych. Ponadto można tam znaleźć wiele unikatowych książek do poczytania, które umilą popołudnia i wieczory. Latem PoemaCafe zaprasza do zarośniętego dzikim winem ogrodu, gdzie czas odmierza półchwile, ćwierćchwile westchnieniem wody, śpiewem ptaków, a przestrzeń pachnie magią innego, zaczarowanego świata.

To wszystko prawda, bo bywałem tam nie raz i nie dwa od samego początku i jak się nie mylę było to w lutym 2006 roku na wieczorku poetyckim, żyjącego jeszcze wtedy poety, Wincentego Różańskiego, którym zainaugurowano poetyckie podwoje w PoemaCafe. Kawiarnia mieściła się wtedy niedaleko Starego Rynku przy ul. Wodnej 12, a dziś zaprasza nas na ul. Langiewicza 2 na Wildzie. Klimat tego miejsca sprawia, że pragnie się tam powracać i nie tylko dla przepysznej szarlotki, a dla klimatu w którym duch kultury pozwala oderwać się od rzeczywistości i pozwala powrócić do niej z nowymi siłami. Nie zapomniane miejsce i ludzie.

Za zgodą Agaty Wawrzyniak mamy przyjemność zarejestrować wizualnie spotkanie dedykowane Jerzemu Szatkowskiemu, a film zamieszczony zostanie na stronie naszego portalu. Serdecznie dziękujemy za umożliwienie nam udokumentowania tak ważnego wydarzenia literackiego. W imieniu Agaty i osób prowadzących serdecznie zapraszam.

Krzysztof Wiśniewski

       Dziękujemy Rodzinie Edwarda Stachury za zgodę na wykorzystanie wizerunku i fragmentów twórczości Poety.

     Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania domu rodzinnego Edwarda Stachury

     TV Stachuriada to nasz kanał telewizyjny na You Tube. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania.

 ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

     Stachuriada.pl cały czas jest na etapie tworzenia (nie wiadomo, czy ten proces zostanie kiedykolwiek zakończony). Co więcej, w żadnym wypadku nie jest tworem zamkniętym na pomoc z zewnątrz, szerszą współpracę, czy drobne uwagi nie tylko od znawców tematu, bo każdy zainteresowany Edwardem Stachurą jest mile widziany. Chodzi przede wszystkim o to, by znalazło się tutaj jak najwięcej informacji, które chcielibyście tutaj widzieć, a także te, o których chcielibyście powiedzieć innym (począwszy od imprez, koncertów w waszej okolicy, skończywszy na własnych przemyśleniach, artykułach, sugestiach odnośnie technicznej strony Stachuriady). Nasze skromne grono redakcyjne z chęcią przyjmie nowych, stałych współpracowników. Zapraszamy również do udzielania się na  FORUM , albo do bezpośredniego kontaktu z nami poprzez KONTAKT e-mailowy.