Fragment dziennika w świetnej interpretacji Antka Kamińskiego

Zbliża się sezon ogniskowych śpiewograń, za oknem temperatury powyżej 20 stopni, co sprzyja letnim wedrówkom. Pozostając w klimacie ogniskowo-śpiewograniowym przypominamy jeden z utworów w wykonaniu Antka Kamińskiego. Zdecydowanie warto do tego wracać! Tekst zupełnie nietypowy, bo fragment prozy dziennika. Przy okazji zachęcamy do polubienia naszego kanału na youtube'ie :-)

Czytaj więcej...

Stachura przez Bartosza Bandurę odczytywany - Daria Danuta Lisiecka o spektaklu

Przede wszystkim dobór tekstu. Edwarda Stachury dziennik "Pogodzić się ze światem" ma wszelkie cechy wypowiedzi ostatecznej, rozliczenia z życiem i własnymi wyborami. Jest tyle próbą konsolacyjną, co i sposobem pożegnania z tym światem, rozstania w zgodzie, jeszcze raz pochylenia nad tym, co najważniejsze, namysłu nad własną egzystencją i duchowością. Współbohaterką wyznań jest matka poety, której składa w dzienniku hołd, porównuje swoją szarpaninę z życiem do jej życia w harmonii ze światem, podziwia i daje wyraz wcześniej nieokazywanej tak bezpośrednio miłości. To tekst gęsty, każde słowo wydaje się ważne, w całości byłby trudny do udźwignięcia zarówno dla aktora, jak i widza, tak skondensowane emocje niesie. Bartosz Bandura dokonuje więc wyboru, a czyni to wrażliwie, ocalając sens całego utworu i umiejętnie wplatając w tę grającą na napięciach prozę wiersz Gałczyńskiego, wnoszący w tkankę tekstu liryczne wyciszenie.

Jeśli idzie o środki artystycznego wyrazu, Bandura operuje nimi dyskretnie, gra na półtonach, powala wybrzmieć ciszy, daje odbiorcy czas na namysł, oszczędny w gestach, z małą ilością najniezbędniejszych rekwizytów, trafnie oddaje postać zawieszoną na krawędzi życia, mówiącą o tego życia pięknie i powadze, rozpaczliwie szukającą ocalającej nadziei.

Stachura odczytywany przez Bartosza Bandurę jest przejmujący i aktualny.

Widzowie po spektaklu byli wzruszeni, chętni do powrotu do lektury, zamyśleni i wyciszeni. Świadczyć może to o oczyszczającej roli teatru i o tym, że podczas monodramu dokonało się to, co ciągle nie przestaje być istotą teatru: publiczność doświadczyła katharsis.

Spektakl grany jest jeszcze w Teatrze Kotłownia w Drezdenku, zachęcam więc tych, którym po drodze, aby koniecznie go obejrzeli. Rodzaj wzruszeń, jakie zostawia, czyni nas pełniejszymi ludźmi i czasem jest wręcz niezbędny.

Czytaj więcej...

Rok Edwarda Stachury w Aleksandrowie Kujawskim - prośba o podzielenie się wspomnieniami

Zbliżająca się rocznica urodzin Edwarda Stachury to również zapowiedź obchdów w jego rodzinnych stronach: Aleksandrowie Kujawskim. Poniżej załączamy Wam informację o wydarzeniu od Organizatorów obchodów.

Rok 2017 - „Rokiem Edwarda Stachury na terenie Miasta Aleksandrowa Kujawskiego”

W związku z przypadającą w 2017 roku 80. rocznicą urodzin Edwarda Stachury – poety, prozaika i pieśniarza związanego z naszym regionem, Rada Miejska w celu uczczenia pamięci artysty ustanowiła „Rok Edwarda Stachury na terenie Miasta Aleksandrowa Kujawskiego”.
Edward Stachura przyszedł na świat we francuskim Pont-de-Cheruy w rodzinie polskich emigrantów. W 1948 roku, jak sam pisał: „rodzice doszli do wniosku, że należy opuścić słodką Francję i powrócić do jeszcze słodszej Polski”. Stachurowie osiedli się w Łazieńcu. To właśnie w Aleksandrowie Kujawskim artysta ukończył szkołę podstawową, a z dworca kolejowego wyruszał na swoje liczne „włóczęgi”.
Postać Edwarda Stachury przez lata obrosła legendą. Nieodłączna gitara, chlebak, znoszone buty i kurtka douglasówka, a przede wszystkim buntowniczy charakter, niedający się zamknąć w sztywnych ramach społecznych konwenansów sprawiły, że poeta stał się idolem wielu pokoleń młodych ludzi poszukujących swojego miejsca w świecie.
By uhonorować artystę, który utrwalił w swoich dziełach obraz Kujaw, a w szczególności naszego regionu, w 1997 roku Rada Miejska nadała Stachurze tytuł „Zasłużonego dla Miasta Aleksandrowa Kujawskiego”. W tym roku w związku z obchodami „Roku Edwarda Stachury na terenie Miasta Aleksandrowa Kujawskiego” Burmistrz Miasta powołał Komitet Organizacyjny, który przygotowuje szereg działań związanych z uczczeniem pamięci o Edwardzie Stachurze. Przyświecać będzie nam idea nowatorskiego odczytania postaci. W ramach przedsięwzięcia zorganizowane zostaną m.in. koncerty, konkursy i wystawy. Szczegółowy harmonogram podamy wkrótce.
W tym miejscu zwracamy się do sympatyków poety, jego znajomych z uprzejmą prośbą o podzielenie się swoimi wspomnieniami, anegdotami i wszelkiego rodzaju pamiątkami związanymi z Edwardem Stachurą i jego powiązaniami z Aleksandrowem Kujawskim. Prosimy o kontakt z Wydziałem Promocji, Kultury i Sportu (pokój 109), tel. (54) 282 68 30, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Komitet Organizacyjny Obchodów

Czytaj więcej...

Warszawskie uroczystości 80. urodzin E. Stachury

26 kwietnia o g. 18.30 w kinie Atlantic w Warszawie odbędzie się ciekawe wydarzenie związane z rocznicą urodzin Stachury. Udział weźmie między innymi rodzina poety.

Plan imprezy:

  • 18.35 przywitanie gości
  • 18.40 - 19.30 - pokaz filmu
  • 19.35 – 20.25 rozmowa z gośćmi wieczoru
  • projekcja zdjęć archiwalnych oraz rękopisów
  • występ Ogniska Teatralnego u Machulskich
  • projekcja malarstwa Jerzego Stachury (istnieje możliwość nabycia prac)
  • wspólne zdjęcie
  • słodki poczęstunek

WAŻNE: wziąć udział mogą osoby, które prześlą formularz, dostępny na stronie kina Atlantic TUTAJ do 21 kwietnia. Liczba miejsc jest ograniczona.

315200227 stachura sli

Czytaj więcej...

Wspomnienia z Błękitnych Ptaków

Błękitne Ptaki już za nami, przesyłamy Wam tymczasem pierwszą partię materiałów video z tej imprezy, które dla Was przygotowaliśmy. Na pierwszy ogień rzucamy dwóch wykonawców, którzy wystąpili poza konkursem, rozpoczynając spotkanie. Antek Kamiński zaśpiewał dwie piosenki: "Się" i fragment dziennika Edwarda Stachury z 30 maja 1979 r., w którym Stachura opisuje swój pobyt u matki. Poruszające świadectwo z czasu, gdy cały okres mistyczny poety przewartościował się. Z kolei Dawid Gębala w swoim projekcie muzycznego poematu osnutego na Fabula rasa afirmuje filozofię człowieka-nikt. Linki do obu wykonań poniżej. Jednocześnie zapraszamy do subskrybowania naszego nowego kanału youtubowego, ktory dostępny jest TUTAJ.

Czytaj więcej...

Msza Wędrującego - Nowy Świat 44

W dniach 25, 27 i 29 stycznia o godz. 19.00 w warszawskim teatrze Nowy Świat 44 będzie możliwość objerzenia legendarnego spektaklu w interpretacji Anny Chodakowskiej pt. Msza Wędrującego. Spektakl prezentowany jest od jesieni 1982 roku, wówczas w teatrze Stara Prochownia.

Bilety w cenie 50 zł dostępne są tutaj.

Czytaj więcej...

Błękitne Ptaki coraz bliżej

Już tylko nieco ponad miesiąc dzieli nas od tej kameralnej imprezy we wrocławskim klubie U Pieśniarzy.

W ramach spotkania osoby grające Stachurę mogą wziąć udział w przeglądzie piosenek. Informacja ze strony piesniarze.info:

Przygotujcie sobie od 2 do 5 piosenek Stachury, mogą być oryginały Steda, może być własna muzyka (bądź cudza, choć preferowana własna) do wierszy, poematów lub prozy Edwarda Stachury.

Czytaj więcej...

Błękitne Ptaki, czyli Stachuriada U Pieśniarzy

blekitne ptaki12

Zapraszamy Was na Błękitne Ptaki - kameralną imprezę, która odbędzie się 4 lutego 2017 w klubie U Pieśniarzy we Wrocławiu. Wśród zaproszonych Gości zobaczymy: Mariana Buchowskiego, Darię Danutę Lisiecką oraz Krzysztofa Wiśniewskiego, którzy opowiedzą o Stachurze.

Czytaj więcej...

W ramach Stachuriady polecamy szczególnie:

bruno

belon

harasymowicz

Dziękujemy Rodzinie Edwarda Stachury za zgodę na wykorzystanie wizerunku i fragmentów twórczości Poety

droga1m